OBIECTIVUL ROTARY

Obiectivul Rotary este de a încuraja si susţine idealul "a servi" ca baza a acţiunilor de valoare:
•  Cultivarea prieteniei, ca şansa de a servi comunitatea;
•  Standarde etice înalte profesional si in afaceri, precum si înnobilarea profesiei fiecărui Rotarian, deschizându-i şansa de a servi întregii societăţi;
•  Aplicarea idealului "a servi" in viața personala, sociala si de afaceri a fiecărui Rotarian;
•  Progresul înţelegerii internaţionale, al bunăvoinţei si al păcii prin intermediul unei comunităţi mondiale de prieteni – profesionişti si oameni de afaceri uniţi de idealul “a servi”
Cluburile Rotary sunt grupate pe zone geografice - numite districte Rotary, având în frunte un guvernator care, pe o perioadă de un an, devine funcţionar al lui Rotary International, în acelaşi timp reprezentând Consiliul Central al organizaţiei.

Cartierul general al organizaţiei Rotary se află in Evanston, Illinois, S.U.A., o suburbie a oraşului Chicago. Serviciul regional al lui Rotary International, pentru Europa şi Africa, se află la Zurich, Elveţia. Există încă 7 filiale ale serviciului regional: în Argentina, Australia, Brazilia, India, Japonia, Coreea şi Filipine.
Cluburile Rotary din Romania si Republica Moldova fac parte din Districtul Rotary 2411.

CE INSEAMNA ROTARY (PE SCURT)

• Rotary înseamnă o organizație a liderilor în profesie și afaceri din întreaga lume, care promovează serviciile umanitare, încurajează înalte standarde etice în toate domeniile și ajută la edificarea toleranței și a păcii în lume.
•  Rotary înseamnă primul club ce servește comunitatea în lume. Primul club Rotary a fost înființat în Chicago, Illinois, USA în 23 februarie 1905.
•  Rotary înseamnă peste 1,2 milioane de bărbați și femei din mai mult de 30.000 de cluburi existente practic în toate țările lumii.
•  Rotarienii se întâlnesc săptămânal ca prieteni având preocuparea de a realiza programe în beneficiul comunității locale sau de importanță globală. Membrii reflectă o largă reprezentare a comunității.
•  Rotarienii elaborează si realizează proiecte umanitare, educaționale și schimburi culturale de o remarcabilă varietate care afectează viața oamenilor din comunitățile locale și a comunității noastre mondiale.
•  Rotary este Fundația Rotary care furnizează în fiecare an circa 90 de milioane USD pentru burse internaționale, schimburi culturale și proiecte umanitare, mai mari sau mai mici, pentru a îmbunătăți calitatea vieții a milioane de oameni. Rotary este în mare măsură privit ca cel mai important susținător privat al învățăturii educaționale internaționale.

CINE SUNTEM SI CE FACEM

Rotarienii trebuie sa urmeze cod etic simplu, denumit "Testul celor 4 cai", pentru tot ceea ce gândesc, spun si întreprind:
1. Este acesta adevărul?
2. Este drept fata de toți cei implicați?
3. Va ajuta la creșterea bunăvoinței si la o mai buna înfrățire?
4. Va fi benefic pentru toți cei implicați?

Testul celor 4 cai, care a fost creat în 1932 de către membrul organizației Rotary, Herbert J. Taylor (care ulterior a devenit președintele Rotary International), în momentul în care i s-a cerut să conducă o companie care era în pragul falimentului. Acest al 24-lea cod scris de etică pentru angajați care trebuia urmat în viața de afaceri sau profesională a devenit ghidul departamentului de vânzare, de producție, de publicitate și al tuturor relațiilor cu dealerii și clienții, iar supraviețuirea companiei se datorează acestei simple filosofii. Adoptat de către Rotary în 1943, Testul celor 4 obiective a fost tradus în mai mult de 100 de limbi și publicat în mii de moduri. Acesta răspunde la următoarele 4 întrebări:

CELE PATRU CAI DE A SERVI
   Din 1927 Rotary a definit modul de acțiune pentru atingerea obiectivelor
1. Servicii comunitare
Îmbunătățirea calității vieții in cadrul comunității, inclusiv:
•  dezvoltarea comunității
•  proiecte comunitare
•  garanții comunitare
•  protecția mediului

2. Servicii internaționale
Promovarea eforturilor umanitare de a creste înțelegerea, bunăvoința, pacea si calitatea vieții in lume, inclusiv:
•  proiecte internaționale pentru tineret