Mass Media

Scrisoare de multumire

Stimate Domn,

In perioada 20 - 24 august 2014, la Torino, Italia a avut loc Campionatul Mondial al Cainilor de Salvare ” FCI WCH of Rescue Dog Teams 2014”.
Pina in anul 2012 Romania nu a reusit sa se califice la un Campionat Mondial.
Odata cu schimbarea selectionerului, dl. Liviu Ionescu acesta a reusit nu numai sa califice echipa Romaniei la acest nivel, ci a reusit sa o situeze echipa nationala a cainilor de cautare-salvare la Campionatul Mondial 2012, din Cehia,  unde a ocupat un excelent Loc 9.
Supriza tututor chinologilor romani si straini a fost maxima cind Romania, cu o echipa 100% din craioveni, membri ai Centrului National de Educare Canina, a reusit sa se califice la al doilea campionat mondial consecutiv - Campionatul Mondial 2014.
La aceasta editie au fost inscrise 26 echipe (un record de echipe participante) catalogate pe sectiunile : cautare pe suprafata, cautare in darimaturi, urma si top.
Echipa Romaniei s-a inscris la sectiunea TOP (cea mai dificila sectiune din concurs) si a ocupat LOCUL 2 (vicecampioni mondiali de salvare, pe aceasta sectiune). Campioana mondiala fiind echipa Germaniei.
Echipa nationala a cainilor de cautare - salvare a fost formata din :
- Carmen Popescu - capitan de echipa
- Liviu Ionescu - cu labradorul retriever, Neky Liguard
- Corina Diaconu - cu labradorul retriever,  Nesie
- Elvis Ti?a - cu ciobanescu alb elvetian, Dias
- Daniel Oac? - cu labradorul retriever Next Liguard

Ca o recunoastere internationala si oficiala, datorita rezultatelor nationale si internationale a cainilor de salvare din Craiova, Federatia Chinologica Internationala a decis la congresul chinologic al FCI ca Romania sa fie gazda urmatorului Campionat Mondial de Salvare.

Astfel Campionatul Mondial al Cainilor de Salvare al FCI, va avea loc la Craiova, in august 2016.

Stimati membri ai Clubului Rotary Craiova suntem onorati si incintati ca ati sustinut acest proiect si va multumim ca ve-ti fi alaturi de noi, la viitoarele evenimente nationale si internationale pe care Centrul National de Educare Canina  le va organiza in Craiova sau la care va fi invitat la nivel mondial.

Atasate sunt citeva poze de la eveniment.

cu respect,

prof. Liviu Ionescu