Reamenajarea cantinei Spitalului Municipal Orsova

Au fost implicate Cluburile Rotary Slagelse-Antsvorkov, Danemarca, si Rotary Craiova.
Proiectul a fost ideea domnului Jorgen Schmit in urma vizitei facute la spital si constatand modul in care arata.
Dr. Vadastreanu Lucian, managerul  spitalului a multumit prietenilor danezi si  craioveni ce au demonstrat ca atunci cand este dorinta, vointa si corectitudine se pot face multe. S-au folosit 400 m2 gresie, s-a schimbat tocaria, s-a refacut sistemul de incalzire si reteaua de alimentare cu apa.
S-a achizitionat echipament specific pentru bucatarie constand in plita cu 6 ochiuri si 2 cuptoare cu functionare pe gaz, hota, motor de aerisire masina de curatat cartofi, chiuvete, oale, cratite si capace de diferite dimensiuni. Instalatia speciala de aprovizionare cu gaz a plitei de gatit consta in rezervorul de 1,5 tone si a necesitat racordarea lui pana la nivelul plitei. Toate lucrarile de montaj, amennajare, au fost executate de angajatii spitalului, prin voluntariat.