Rotary planteaza

In ziua de sambata, 12 noiembrie, Ziua împăduririi naţionale, ne-am intalnit la Filiasi, la Scoala Gimnaziala. S-au plantat 5025 puieti (achizitionati de Rotary Club Craiova), in mai multe locatii din Filiasi, Bradesti, Fratostita, Farcas si Bralostita.
Au fost prezenti, alaturi de membrii Cluburilor Interact si Rotaract, peste 1000 persoane, elevi, tineri si adulti, doritori sa dea o mana de ajutor pentru un viitor curat si verde.
Un mare sprijin am avut prin deschidere si dorinta de a ni se alatura la aceasta intiativa din partea Primariilor Filiasi si Bradesti. Realitati dureroase:
• 5 miliarde de euro pagubă în România din tăieri ilegale de păduri după 1990
• tăierile ilegale de pădure prejudiciză statul cu peste 50 de milioane de euro într-un singur an
• în România, în fiecare ora sunt tăiate 3 hectare de pădure.
Nu putem ramâne impasibili ştiind că din vara anului trecut Tera a intrat oficial pe deficit de producţie de oxigen raportat la consumul mondial.