Expozitia Internationala de Arta Cultura - Prietenie – Cooperare

Expozitia itineranta de Arta Romania-Grecia-Serbia-Bulgaria-Albania, reprezinta un sir de evenimente organizate in Salonic-Grecia, Nis-Serbia, Blagoevgrad-Bulgaria, Craiova-Romania, calafat. Cluburile din orasele amintite, alaturi de Craiova si Calafat -Romania, si Vidin – Bulgaria.  In data de 10 Ianuarie 2010, la Salonic s-a semnat un protocol intre 8 cluburi din 5 tari cu scopul promovarii principiilor de cultura - prietenie – cooperare intre orase si persoane.
In Iunie 2010, a avut loc vernisajul Expo Art la Craiova. Cu acesta ocazie s-au realizat un catalog de arta si un CD ROM care a prezentat Judetul si Municipiul Craiova, CV-ul artistilor, operele de arta si o istorie a Clubului Rotary Craiova.
Expozitia este un prim pas in proiectul de legaturi intre tarile Balcanice prin cultura - prietenie – cooperare. Fiecare Club a fost prezent cu cate 3 artisti plastici, fiecare artist prezentand cate 3 opere de arta. In final au fost 158 de opere de arta expuse.